Izziņota aizraujoša moto ekspedīcija “2 Rati 2 Kontinenti”, aicina pieteikties arī citus dalībniekus

Gerda Kivleniece, Brīvskolotāju projektu vadītāja,
22-04-2017

Moto ekspedīcijai “2 Rati 2 Kontinenti”, kura sāksies Austrālijas pilsētā Melburnā un turpināsies mājup līdz Rīgai, šķērsojot Austrālijas un Eirāzijas kontinentus, starts tiks dots 2018. gada februārī, bet noslēgums plānots līdz ar Latvijas valsts simtgades svinībām novembrī. Šis brauciens būs kā trešais un noslēdzošais moto ekspedīciju triloģijā (2015. gads - ekspedīcija ‘’2 Rati 2 Ragi’’ šķērsojot Āfriku un Eiropu, bet 2016. gadā – ekspedīcija ‘’2 Rati 2 Amerikas’’ iepazīstot Dienvidameriku un Ziemeļameriku), līdz ar to ekspedīcijas vadītājs Mārtiņš Sils plāno sasniegt vienu no šī projekta mērķiem – apceļot visus, ar motociklu sasniedzamos kontinentus.Tāpat kā iepriekšējās divās moto ekspedīcijās, arī šajā motociklisti pārstāvēs ‘’2 Ratu Brīvskolotāju’’ kustību, kuras pamatā ir brīvprātīga interaktīvas izglītības iniciatīva, sniedzot iespēju skolēniem iesaistīties maršruta izveidē. Sagatavojot uzdevumus ekspedīcijas dalībniekiem, skolu jaunieši plašāk iepazīst brauciena laikā apmeklētās valstis, to kultūru un iedzīvotājus, savukārt Brīvskolotāji šīs zināšanas papildina ar piedzīvotajām emocijām un patiesās situācijas atspoguļojumu uzdevumu atbildēs.

Gaidāmā dēka īpaša ar to, ka šoreiz komandas dalībnieki aicina tajā piedalīties arī jebkuru citu moto entuziastu.

Latvijas Televīzijā notikušajā preses konferencē, ekspedīcijas pamatsastāva dalībnieki Mārtiņš Sils, Juris Pūce un Ģirts Vilnis, informēja par tās plānošanu un sagatavošanās darbiem.

Arī ikdienā moto-ekspedīcijas dalībnieki ir aktīvi motobraucēji un ielās dodas ar saviem KTM, BMW vai Harley-Davidson motocikliem, taču šīs ekspedīcijas veikšanai pašreiz vēl tiek piemeklēta atbilstošākā tehnika. Ir skaidrs, ka motocikliem jābūt ar pietiekami labu spēju pārvietoties arī ārpus asfalta ceļiem, jo visi trīs braucēji ir vienisprātis, ka interesantākais šādos ceļojumos sākas brīžos, kas pametam lielceļus un lielpilsētas, kad pamūkam prom no iecienītākajām tūristu vietām un takām. Visi trīs ekspedīcijas dalībnieki pašreiz vēl ir pārdomās par to, vai ekspedīcija veicama ar kādu no esošajiem motocikliem vai varbūt gādājama kāda uzstādījumiem atbilstoša jauna tehnikas vienība. Ļoti svarīgs šādā garā ceļojumā ir arī ceļā pieejamais motociklu ražotāja atbalsts un servisa nodrošinājums, un tas būs būtisks kritērijs braucamo izvēlē. Ir uzsāktas sarunas par sadarbību ar atbilstošo motociklu ražotāju pārstāvjiem Latvijā.

“Vienas moto sezonas laikā motociklists Latvijā nobrauc vidēji 5000-6000 km, mēs, apmēram tādā pašā laika posmā, nobrauksim 6 reizes vairāk. Tas nozīmē apkopju veikšanu pa ceļam un regulāras moču pārbaudes. Tāpēc ir svarīgi izvēlēties piemērotāko motocikla modeli.” ekspedīcijas tehnisko pusi iezīmē Ģirts Vilnis. Savukārt Mārtiņš Sils piebilst, ka viņa līdzšinējais uzticamais ekspedīciju biedrs KTM Adventure motocikls jau ir nobraucis 155’000 km un pabijis 74 valstīs, līdz ar to ir nopietni jāizvērtē iespējamie tehniskie riski.

Ekspedīcija šķērsos Austrāliju, Indonēziju, Malaiziju, Taizemi, Indiju, Irānu un citas tālākās valstis, tomēr maršruta nianses vēl var mainīties. Juris Pūce uzsver, ka jāņem vērā noteikumi par motociklu ievešanu konkrētās valstīs, kuri var ietekmēt galīgā maršruta izvēli.

Tomēr galvenā loma maršruta iezīmēšanā atkal būs Latvijas skolēnu rokās. Viņiem tiks dota iespēja piedalīties ekspedīcijas plānošanā iesūtot uzdevumus motociklistiem. 2 Ratu Brīvskolotāji ļauj skolēniem apgūt ar ģeogrāfiju saistītas tēmas jaunā, uz pieredzi balstītā veidā, pašiem ietekmējot to saturu. Abu iepriekšējo ekspedīciju – “2 Rati 2 Ragi” un “2 Rati 2 Amerikas”, organizētājs un dalībnieks Mārtiņš, apliecina, ka, saņemtie skolēnu uzdevumi braucieniem dod pavisam citu atbildības sajūtu un padara tos aizraujošus. Tieši jaunās ekspedīcijas izziņošanas dienā, tika apbalvoti Amerikas konkursa uzvarētāji, kuri šoreiz bija Špoģu vidusskolas skolēni. Brīvskolotāji saka lielu paldies skolēnu pasākuma atbalstītājiem- maiznīcai Flora, Officeday Latvia, karšu izdevniecībai Jāņa Sēta, SIA Aloja-Starkelsen, TAADA.AADA, Unilever Food solutions Latvia, saldējumam Twister, SIA Roadex, Meditec.Ltd un Two Wheels.

Saikni ar jauniešiem veicina arī ilgstošā sadarbība ar LTV raidījumu “Gudrs vēl gudrāks”. Viens no tā vadītājiem- Valters Frīdenbergs, stāsta, ka Brīvskolotāju sagatavotos video jautājumus spēles dalībniekiem, ar nepacietību gaida arī raidījuma veidotāji. Iesūtītais materiāls ļauj papildināt ģeogrāfijas jautājumu sadaļu atraktīvā veidā.

Ekspedīcijas laikā pašiem dalībniekiem līdzi būs ne tikai motocikli, bet arī video kameras. Producente Betija Turlaja, iepazīstoties ar pirmajās ekspedīcijās tapušo video materiālu un braucēju prasmēm video jomā, norāda, ka dalībniekiem ir potenciāls “2 Rati 2 Kontinenti” topošo materiālu pārvērst vairāku sēriju raidījumā vai pat filmā.

Ekspedīciju rīko moto piedzīvojumu klubs “apPasaule”.