Online

Pašreiz MOTOpower skatās 0 viesi un 2 reģistrēti lietotāji.

Ienākt MOTOpower

Lietotājvārds:

Parole:

Atcerēties

Aizmirsi paroli?

Reģistrēties


Saeima vienbalsīgi nobalso par to ka šobrīd nav loģiski ierobežot motobraukšanu.

 • Raksta opcijas
 • Pievienot komentāru
 • Drukāt
 • Balsojums

  Aldis Vēveris,
  17-04-2021

  Saeima 15 Aprīlī vienbalsīgi atbalstīja Tautsaimniecības komisijas deputātu izstrādāto lēmumprojektu, kas uzdod izpildvarai- MK- novērst, maigi sakot, pārpratumus moto praktisko apmācību norises regulējumā Covid-19 laikā. Tagad gaidām, vai MK nedēļas laikā rīkosies. Ja nē, rīkosies deputāti.


  Konteksts

  Otrdien, 13. aprīli, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē deputāti sprieda par Ministru kabineta (MK) noteikumiem Covid-19 izplatības mazināšanai attiecībā uz motociklistu braukšanas apmācībām. Šajā aspektā MK noteikumi gan nozarei, gan vairākiem deputātiem šķituši "neloģiski".


  Komisijas sēdē piedalījās arī motocikla braukšanas apmācības instruktori, kurus šie nosacījumi skar tieši. Autoskolas "Credo" pārstāvis Anatolijs Tiško norādīja: "Man katru dienu zvana pierakstīties [braukšanas apmācībām], bet es saku: "Sorī, es nevaru.""

  Tāpat Tiško akcentēja, ka motociklistu braukšanas apmācība ir sezonāls darbs, sakot, ka "ja es tagad nenopelnu naudu, ziemā man nebūs naudas."

  Šobrīd spēkā esošā kārtībā neizprotama šķiet arī motobraukšanas instruktorei Leldei Peleģei-Vēverei, kura, kā pati apgalvoja komisijas sēdē, šajā jomā strādā 10 gadus. "Citos mācību laukumos strādā 8-12 mācību instruktori. Viens instruktors ir darbā, tikmēr pārējie deviņi pabarot ģimeni nevar, savus apmācāmos apkalpot nevar. Mēs nevaram tikties ar saviem apmācāmajiem. Cilvēkiem, kursantiem, ir sajūta, ka par viņiem smejas," pauda Peleģe-Vēvere.

  Tāpat motobraukšanas instruktore atzīmēja, ka šobrīd nozare smagi ciešs finansiāli. Proti, braukšanas apmācību laukums esot jānomā visu sezonu, un viena kvadrātmetra noma mēnesī izmaksājot vismaz eiro. Savukārt viens braukšanas laukums nedrīkstot būt mazāks par 2 000 kvadrātkilometru. "Tie, kas nodarbojas ar moto apmācību, septiņus mēnešus strādā, lai varētu samaksāt par nomu. Tie ir milzīgi zaudējumi nozarei," apgalvoja instruktore.

  Trūkst nozares iesaistes lēmumu pieņemšanā


  Deputāts Krišjānis Feldmans (JKP) sacīja, ka ir skaidrs, ka "mēs virzāmies uz ilgtspējīgiem ierobežojumiem. Tādiem, kas vienlaikus ir ierobežojuši un tādi kas var būt spēkā pēc iespējas ilgāku laika posmu, neraustot sabiedrību". Proti, viņaprāt, nav saprotams, kāpēc mācību laukumā braukt ar motociklu nevar vairāk apmācāmo, ja nodarbības notiek ārā, apmācāmie velk ķiveres, kā arī nodarbību laikā tiek ievērota distance.

  Satiksmes ministrijas (SM) Sabiedriskā transporta pakalpojumu departamenta direktore Annija Novikova atzīmēja, ka šis noteikums apstiprināts saskaņā ar toreizējiem nosacījumiem, ka vienlaikus tikties var tikai divu mājsaimniecību pārstāvji. "Protams, ka vienmēr regulējumu var uzlabot," pauda Novikova, piebilstot, ka SM jau strādā pie priekšlikumiem gadījumā, ja aprīļa beigās uzlabojas epidemioloģiskā situācija.

  Feldmans lūdza šo apstiprināto normu komentēt Veselības ministrijas (VM) pārstāvei Janai Feldmanei, kura pauda uzskatu, ka "šī noma ir pieņemta izrietot no tā, kas ir noteikts ierobežojumos, lai novērstu pārmērīgu cilvēku pulcēšanos. [..]. Tos nosacījumus ir iespējams pārskatīt."


  Sēdē deputāti pauda bažas par to, ka konkrētie ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai pieņemti bez atbilstošās nozares iesaistes. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis gan deputātiem skaidroja, ka tā gan neesot, taču atbildēt uz deputātu jautājumiem par to, kuri motobraukšanas nozares pārstāvji piedalījās lēmumu pieņemšanā par konkrētajiem nosacījumiem, viņš nevarēja.

  "Martā, tuvojoties ārkārtējās situācijas beigām, Operatīvās vadības grupa (OVG) veica situācijas izvērtēšanu – kā varētu izvērsties epidemioloģiskā situācija. Valdībai tika piedāvāti vairāki situācijas modelējumi," teica Citskovskis, norādot, ka OVG vērtē četras kategorijas: epidemioloģisko situāciju, sabiedrības uztveri par ierobežojumiem, sociālo un ekonomisko ietekmi.

  Noslēdzot debates par šo jautājumu, Nemiro atzīmēja, ka komisija sagatavos likumprojektu ceturtdienai izskatīšanai Saeimas sēdē. Likumprojektā tiks rosināts no iepriekšminētajiem noteikumiem svītrot trīs diskusijas raisījušos valdības noteikumu Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" punktus.


  Tikai reģistrēti lietotāji drīkst pievienot komentārus


  Reģistrēties

  Top.LV